Round FIVE : WarKens and Trads top first half tables

Hot on the heels of Round Four, the final round of the first half takes place on 4th and 7th December.

7th Dec : Wizards go second

In the final first half fixture on Friday, newcomers Welsh Wizards beat Bexley 3-2, going second in a Southern Division table that features three teams on four wins !

Warken and Trads top the first half tables

The final round before the Christmas break saw Warwick/Kenilworth and Tradition@RAC maintain their positions at the top of the divisional tables.

In the Northern Division WarKens travelled to Newcastle and recorded a second successive five-nil win to increase their lead, taking four of the matches two games to one.  Pontefract returned to winning ways at home to Birmingham to put themselves into second place, while Nottingham, having takes a 3-0 lead over Bristol, had to settle for a 3-2 win to leave themselves in fourth place, behind Birmingham.

In the Southern Division leaders RAC recovered from losing the first match at Chichester to consolidate their position with a 4-1 advantage. Defending Champions St George’s Hill bounced back to winning ways with a 4-1 home win over Coolhurst to go second.

Round Five concludes on Friday with Bexley v Welsh Wizards, and the second half of the season kicks off on 6th Jan with further dates still to be confirmed.

Tue 4th Dec

Northern Division
Northumberland Club / Newcastle Uni 0-5 Warwick / Kenilworth (4-13)
Piedro Schweertman 1-2 Mahesh Mangaonkar 10-12, 11-8, 5-11
Rory Stewart 1-2 Daniel Mekbib 11-7, 7-11, 5-11
Owain Taylor 1-2 Mark Fuller 11-7, 7-11, 5-11
Chris Wiggins 1-2 Nick Wall 5-11, 11-5, 7-11
Olivia Blatchford 0-2 Sarah-Jane Perry 6-11, 9-11

University of Nottingham 3-2 UWE / Elitesquash Bristol (11-5)
Richie Fallows 1-2 Tom Ford 13-11, 6-11, 11-13
Julian Tomlinson 1-2 Brian Byrne 6-11, 11-9, 8-11
Lewis Walters 2-0 James Peach 13-11, 11-2
Ollie Holland 2-1 Theis Houlberg 6-11, 11-5, 11-5
Hana Ramadan 2-0 Makgosi Peloakgosi 11-2, 11-4

Team Pontefract 3-2 University of Birmingham Lions (10-4)
James Willstrop 0-2 Joel Makin 8-11, 9-11
Harinderpal Sandhu 2-0 Jan vd Herrewegen 11-3, 12-10
Patrick Rooney 1-2 Jaymie Haycocks 8-11, 11-6, 7-11
Abhay Singh 2-0 Stuart Macgregor 11-7, 14-12
Hollie Naughton 2-0 Lucy Turmel 11-5, 11-5

Southern Division
Team Chichester 1-4 Tradition @ RAC (2-11)
Olli Pett 0-2 Daryl Selby 7-11, 6-11
Tim Vail 0-2 Ben Coleman 7-11, 7-11
Kyle Finch 0-2 Peter Barker 6-11, 9-11
Miles Jenkins 2-0 Peter Marshall 14-12, 11-5
Alison Thomson 0-2 Alison Waters 3-11, 4-11

Luxfords St George’s Hill 4-1 Coolhurst (11-4)
Carlos Cornes 0-2 Charles Sharpes 10-12, 10-12
Henrik Mustonen 2-0 Ondrej Uherka 11-4, 11-5
Robbie Temple 2-0 Vini Rodrigues 12-10, 11-7
Neil Cordell 2-1 Nick Mulvey 11-5, 8-11, 11-7
Jasmine Hutton 2-1 Katie Maliff 11-1, 7-11, 11-2

Fri 7th Dec

Bexley 2-3 Welsh Wizards (7-10)
Mazen Hesham 2-1 Peter Creed      12-10, 6-11, 11-7
Josh Masters 1-2 Edmon Lopez     8-11, 11-6, 9-11
Olli Tuominen 1-2 Elliott Morris      8-11, 11-9, 8-11
Bernat Jaume 2-0 David Evans      12-10, 11-6
Kace Bartley 1-2 Milou vd Heijden     9-11, 11-8, 9-11

 

Check Also

Chichester entertain St Georges

There was a sell-out crowd at Chichester and everyone anticipated a feast of top quality squash; they were not disappointed ...